Zespół ProjektyGotowe.pl od 10 lat oferuje wyłącznie własne projekty, za których jakość możemy gwarantować.

508 395 924
WYSZUKIWARKA:
  • - m2
opracowania uzupełniające

Zasady wprowadzania zmian projektowych - adaptacja Projektu Gotowego

I.  ZASADY ADAPTACJI PROJEKTU TYPOWEGO

Zasady wykorzystania projektu architektoniczno-budowlanego

Niniejsze opracowanie projektowe będące PROJEKTEM TYPOWYM, przed złożeniem w właściwym lokalizacyjnie urzędzie administracji architektoniczno-budowlanej w celu uzyskania pozwolenia na budowę, należy zaadoptować do lokalnych warunków gruntowych, odpowiednich stref właściwych dla lokalizacji budynku oraz  przystosować do wymagań decyzji o warunkach zabudowy lub planu miejscowego.

Ponadto należy wykonać PROJKET ZAGOSPODAROWANIA TERENU sporządzony na aktualnej mapie geodezyjnej przeznaczonej do celów projektowych.

Do projektu należy dołączyć, stosownie do potrzeb, oświadczenia odpowiednich  jednostek organizacyjnych o zapewnieniu dostaw energii, wody, ciepła i gazu, odbioru ścieków oraz o warunkach przyłączenia obiektu do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych, elektroenergetycznych, telekomunikacyjnych, dróg lądowych oraz geotechniczne warunki posadowienia projektowanego budynku.

Zagospodarowanie terenu stanowi oddzielne opracowanie projektowe i zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego, wspólnie z zaadaptowanym  projektem typowym stanowi PROJEKT BUDOWLANY.

Niekiedy na wyraźną żądanie organu wydającego Inwestor zobligowany jest dołączyć wyniki badan geologiczno- inżynierskich, w przypadku skomplikowanej sytuacji gruntowo-wodnej.

 

 Wymagania dotyczące Projektanta dokonującego adaptacji.

Wykonanie prac adaptacyjnych PROJEKTU TYPOWEGO oraz  PROJKET ZAGOSPODAROWANIA TERENU należy zlecić  projektantowi, który posiadającemu uprawnienia architektoniczno-budowlane oraz aktualne zaświadczenie z odpowiedniej izby zawodowej. Osoba taka uważana jest, w świetle art. 20 Prawa Budowlanego, za projektanta danego obiektu i w związku z tym przejmuje odpowiedzialność za całość opracowania  projektowego.

 

II.  ZGODA NA WPROWADZENIE ZMIAN  

Zakres dopuszczalnych zmian w gotowym projekcie katalogowym nie wymagających pisemnej zgody Autora PROJKETU TYPOWEGO:

1. Dostosowanie wielkości wymiarów fundamentów wynikające z lokalnych warunków gruntowych.

2. Zmiany rodzaju stropów, materiałów ściennych i wykończeniowych (tynki, posadzki, pokrycie dachowe, izolacji cieplnej i przeciwwilgociowej) pod warunkiem utrzymania wymaganych przepisami i normami parametrów określających wytrzymałość i opór cieplny.

3. Dostosowanie układu pomieszczeń i ścianek działowych do potrzeb inwestora

4. Zmiany kata nachylenia dachu do 10% lub 5° i przekrojów elementów konstrukcji dachowej wynikającej z dostosowania do materiałów pokrycia lub z dostosowania budynku do innych stref śniegowych i wiatrowych niż założone w projekcie.

5. Zmiany w projektach instalacyjnych pod warunkiem zachowania obowiązujących norm i przepisów prawa budowlanego. Zmiany powinny zostać wykonane przez osobę z odpowiednimi uprawnieniami

6. Zmiany sposobu ogrzewania.

 

Pisemnej zgody Autora PROJEKTU TYPOWEGO wymagają:

1. Zmiana lokalizacji otworów okiennych i drzwiowych w ścianach zewnętrznych

2. Zmiany zmieniające kształt i wielkość bryły obiektu

3. Jakiekolwiek inne zmiany nie wymienione powyżej.

Wszelkie zmiany adaptacyjne może wykonać projektant posiadający do tego odpowiednie uprawnienia poprzez naniesienie ich na oryginalny projekt trwałą techniką graficzną w kolorze czerwonym zachowując obowiązujące normy i przepisy prawa budowlanego .

W razie potrzeby sporządzone  rysunki zamienne, podpisane przez projektanta dokonującego adaptacji, należy  dołączyć do projektu w formie aneksu.

 

Projektant dokonujący adaptacji przejmuje również obowiązek pełnienia nadzoru autorskiego podczas realizacji projektu – budowy.

 

Zobacz wszystkie

OPRACOWANIA UZUPEŁNIAJĄCE

ZAMÓWIENIA PUBLICZNE

Zobacz wszystkie

PROJEKTY DODATKOWE