Zespół ProjektyGotowe.pl od 10 lat oferuje wyłącznie własne projekty, za których jakość możemy gwarantować.

508 395 924
WYSZUKIWARKA:
  • - m2
zielone technologie

Instalacja solarna

 Instalacja solarna

Instalacja solarna oparta na kolektorach słonecznych może być użyta do produkcji energii z przeznaczeniem na produkcję CWU - ciepłej wody użytkowej oraz wspomaganie pracy sytemu centralnego ogrzewania.

Z uwagi na fakt, że ciepłą wodę przeznaczoną na cele bytowe zużywamy równomiernie przez cały rok, ogrzewanie wody użytkowej jest najprostsze i najbardziej popularne w polskich warunkach klimatycznych.

Na rysunku powyżej przedstawiono schemat pracy najprostszej instalacji. Ciepła woda (lub inny czynnik grzewczy) ogrzewana w kolektorach słonecznych umieszczonych w dobrze nasłonecznionym miejscu (zwykle na południowej połaci dachu, możliwy jest też montaż bezpośrednio na terenie) przepływa do zbiornika ciepłej wody użytkowej, gdzie za pomocą wewnętrznej wężownicy ogrzewana jest woda, która płynie już bezpośrednio do punktu odbioru, czyli naszego prysznica lub umywalki.

 

Regulator R1 steruje pracą systemu, chroniąc głównie wodę przed nadmiernym rozgrzaniem i zagotowaniem się w zbiorniku lub samym kolektorze, co mogłoby być niebezpieczne zarówno dla samej instalacji jak również dla osób użytkujących wodę. W praktyce system jest trochę bardziej skomplikowany ponieważ jest on połączony ze stałym systemem produkującym ciepła wodę np. w nocy lub w zimie -  bojlerem lub zasobnikiem ciepłej wody przy kotle centralnego ogrzewania.

 

Zespolenie tych systemów może być wykonane na 2 sposoby:

A- zbiornik kolektorów słonecznych i zbiornik cwu to jeden i ten sam zbiornik rozgrzewany dwoma niezależnymi wężownicami. Osobny regulator przełącza źródło zasilania pomiędzy kolektorem, a np. kotłem co., w zależności od temperatury czynnika grzewczego w poszczególnych układach.

B - zbiorniki nagrzewają się niezależnie, natomiast ciepła woda w nich wytwarzana napływa i miesza się w trzecim mniejszymi zbiorniku montowanym na wejściu do instalacji ciepłej wody. System czujników elektronicznych reguluje przepływem wody w wężownicach jak również temperaturą w zbiornikach grzewczych i w zbiorniku mieszającym.

Rozwiązanie B jest znacznie wydajniejsze i daje znacznie lepsze możliwości regulacji systemu, zapewnia też znacznie wydajniejszą i płynną prace kotła co. Ma jednak też wady, ponieważ jest znacznie droższe w nakładach inwestycyjnych i wymaga więcej miejsca potrzebnego na instalację dwóch osobnych zbiorników, dlatego też jest to rozwiązanie polecane głównie do większych obiektów, zajazdów, hoteli, szpitali, gdzie jest więcej miejsca i znacznie większe całoroczne zużycie ciepłej wody.

Zastosowanie nr 2 - Wspomaganie systemu centralnego ogrzewania.

Bezpośrednie wykorzystanie instalacji solarnej kolektorów słonecznych do produkcji energii cieplnej przeznaczonej do ogrzewania domu w polskich warunkach klimatycznych jest stosunkowo mało efektywne. Wynika to z prozaicznego faktu, że największe potrzeby grzewcze przypadają na okres bardzo ograniczonego dostępu do energii słonecznej, tj. jesienią i zimą.  System wydajnie działa latem, gdy słońce operuje od godziny 4-5 rano do późnych godzin wieczornych, ale akurat wtedy domów nie potrzebujemy ogrzewać. Prostym rozwiązaniem jest magazynowanie energii w lecie celem późniejszego jej wykorzystania w zimie.

Jak to zrobić? Najprostszym rozwiązaniem jest magazynowanie energii bezpośrednio w gruncie w izolowanym rezerwuarze - wymienniku ciepła.

 

 

 

 

 

Zobacz wszystkie

OPRACOWANIA UZUPEŁNIAJĄCE

ZAMÓWIENIA PUBLICZNE

Zobacz wszystkie

PROJEKTY DODATKOWE